PÁLYÁZATI LEHETŐSÉG!
Tanyák háztartási léptékű villamos energia és vízellátás,
valamint szennyvízkezelési fejlesztései KAP-RD42-1-25
Támogatást igénylők köre
Támogatási kérelmet az MVH-nál vezetett ügyfél-nyilvántartásban szereplő 18. életévét betöltött, cselekvőképes magánszemély, aki a vidéki térségben található tanyán él és akinek a bejelentett lakóhelyének vagy tartózkodási helyének címe a támogatási kérelem benyújtását megelőző 6 hónapban (folyamatosan) a fejlesztéssel érintett tanyán van.
A fejlesztéssel érintett tanyának a körzeti földhivatali nyilvántartás szerint legalább részben a kedvezményezett, vagy legalább részben a kedvezményezett közeli hozzátartozójának tulajdonában kell lennie.
Önállóan támogatható tevékenységek (legalább egy):
- Villamos energiaellátást biztosító fejlesztés megvalósítása:
- a) napelemes rendszer telepítése hálózati, illetve vissz-wattos vagy autonóm (hálózatra nem kapcsolódó, szigetüzemű) villamosenergia-termelés céljából, a fejlesztésben érintett tanya villamosenergia-ellátása érdekében. Támogatott a rendszer és a kapcsolódó szerkezeti- és tartóelemek beszerzése és telepítése, az elektromos rendszerhez, illetve a hálózathoz való csatlakozáshoz és a műszakilag biztonságos működéshez szükséges elemek beszerzése és ezek kiépítése, a mérő- és szabályozó és energiatároló berendezések beszerzése és felszerelése;
- b) villamosenergia-hálózatra történő csatlakozás.
- Egyéb megújuló energia felhasználására vonatkozó tevékenységek:
- a) napkollektoros rendszer telepítése a fejlesztésben érintett tanya használati melegvíz-igényének részbeni, vagy teljes kielégítése, és/vagy fűtésrásegítés céljából. Támogatott a berendezés és a kapcsolódó szerkezeti- és tartóelemek beszerzése és telepítése, az épületgépészeti rendszerhez való kapcsolódáshoz szükséges eszközök, berendezések beszerzése és telepítése;
- b) hőszivattyú rendszerek alkalmazása a fejlesztésben érintett tanya kapcsán fűtésre és/vagy hűtésre és/vagy használati melegvíz-termelésre és/vagy fűtésrásegítésre. Támogatott a hőszivattyús rendszerek beszerzése és telepítése, beleértve az inverteres split-klímák beszerzését.
- Háztartási léptékű ivóvízellátást szolgáló rendszer kiépítése:
- a) fúrt kútból való vízellátás,
- b) vízbeszerző, vízkezelő, víztározó, vízelosztó, víztisztító létesítmények és felépítményei, mely nem haladja meg a napi 50 személy vízellátását,
- c) háztartási törpe-vízmű,
- d) vízi-közmű hálózatra történő csatlakozás.
- Háztartási léptékű szennyvízkezelést, - tisztítást szolgáló rendszer kiépítése:
- a) egyedi szennyvízkezelő berendezéssel;
- b) tisztítómezővel ellátott oldómedencés létesítménnyel.
Egy támogatási kérelemben több tevékenységre is igényelhető támogatás.
Választható, de önállóan nem támogatható tevékenységek (csak az fentiek valamelyikével együtt):
- már meglévő villamos energia vezetékhálózat rekonstrukciója.
- már meglévő fűtési rendszer cső- és vezetékhálózat rekonstrukciója.
- épületen belüli vízvezeték rendszer rekonstrukciója;
- a művelet megvalósításával közvetlenül és szükséges mértékben érintett ingatlanrészek, mint pl.: a beruházás során sérült járófelület, autóbeálló eredetivel funkcionálisan megegyező (szélesség, teherbírás, stb.) helyreállítása, szakmai indokoltság alapján.
- művelet-előkészítéshez kapcsolódó tevékenységek, terület-előkészítés,
- műszaki ellenőri szolgáltatás igénybevétele, műveletmenedzsment;
- a fejlesztéshez elengedhetetlenül szükséges berendezések elhelyezésére szolgáló helyiség kialakítása már meglévő épület bővítése, átalakítása által. Bővítés esetén a bővítmény hasznos alapterülete nem haladhatja meg az eredeti hasznos alapterület 50%-át;
- próbaüzem.
Nem támogatható tevékenységek
- a) használt eszközök, berendezések beszerzése;
- b) jármű beszerzés;
- c) csapadékvíz-elvezető rendszer építése, bővítése, rekonstrukciója;
- d) a 3.1.1. 4. tevékenység esetén szennyvíz közcélú hálózatra történő csatlakozás;
- e) fenntartási, karbantartási tevékenységek.
II. Hatósági engedélyeztetéssel, dokumentumokkal kapcsolatos elvárások:
Építési tevékenység esetén a támogatási kérelemhez a kedvezményezett nevére szóló építészeti-műszaki tervdokumentációt csatolni kell.
Engedélyköteles építési tevékenység esetén a záró kifizetési kérelemhez mellékelni kell a végleges használatbavételi engedélyt vagy hatósági igazolást arról, hogy a hatóság a használatbavételt tudomásul vette.
Nem engedélyköteles építési tevékenység esetén a záró kifizetési kérelemhez mellékelni kell a műszaki átadás-átvételi jegyzőkönyvet, hibalista esetén a műszaki ellenőr teljesítésigazolásával a teljes körű javításról.
Ha a művelet megvalósítása tartalmaz vízjogi engedélyköteles beruházást, úgy a támogatási kérelem benyújtásakor a vízjogi engedély iránti eljárás megindítását igazoló dokumentum és a műszaki tervdokumentáció benyújtása kötelező. Legkésőbb az első érintett kifizetési kérelemhez mellékelni kell a végleges vízjogi létesítési engedélyt és a záradékolt építészeti - műszaki tervdokumentációt.
Építéssel járó művelet esetén az adott szakterületre jogosultsággal rendelkező műszaki ellenőr alkalmazása, építési és felmérési napló vezetése kötelező. Ha az építési tevékenység nem építési engedélyköteles és/vagy nem állna fenn az építésinapló-vezetési kötelezettség, akkor az építési és felmérési napló elektronikusan vagy papír alapon is vezethető.
Tanyánként a támogatási összeg felső határa tevékenységek szerint:
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege:
- az 1., 2., 4. pontok szerinti tevékenységek esetén összesen: legfeljebb 12 millió Ft,
- a 3. pont szerinti tevékenységek esetén: legfeljebb 13 millió Ft azzal, hogy ha a művelet az 1., 2., 4. pontok legalább egyikére is kiterjed, akkor az igényelhető támogatás legfeljebb 25 millió Ft lehet.
A támogatás maximális mértéke:
- megújuló energia felhasználására vonatkozó tevékenységek esetén az összes elszámolható költség 80 %-a,
- egyéb tevékenységek esetén az összes elszámolható költség 95 %-a.
A támogatási döntésben meghatározott támogatási összeg legfeljebb 25%-áig, legfeljebb 6.250.000 Ft-ig a kedvezményezett kérelemmel, előleget igényelhet. Az előleggel való teljes elszámolást követően legfeljebb a támogatási döntésben meghatározott támogatási összeg 25%-áig egy alkalommal újra igényelhető előleg.
A támogatási kérelem benyújtásának határideje és módja:
A támogatási kérelmek benyújtására 2025. év szeptember 3. naptól van lehetőség 4 benyújtási szakaszban:
- benyújtási szakasz: 2025. szeptember 3. - 2025. szeptember 16.
- benyújtási szakasz: 2025. szeptember 17. - 2025. szeptember 30.
- benyújtási szakasz: 2026. március 4. - 2026. március 17.
- benyújtási szakasz: 2026. március 18. - 2026. március 31.
Egy támogatási kérelem több beruházási elemet, illetve tevékenységet is tartalmazhat.
Támogatási kérelmet kizárólag a KAP törvény 10. § (2) bekezdés c) pontja szerint Kedvezményezetti Nyilvántartási Rendszerben (a továbbiakban: KNYR) kérelemre nyilvántartásba vett besorolású kedvezményezett nyújthat be.
Támogatási kérelmet kizárólag elektronikus úton, a központi azonosítási ügynök (a továbbiakban: KAÜ) keretében elvégzett elektronikus azonosítást követően elérhető elektronikus felületen keresztül lehet benyújtani. Lehetőség van meghatalmazott általi benyújtásra, ezzel a feladattal megbízhatót az önkormányzat projektmenedzsere.
FONTOS: A fenntartási kötelezettség időtartama alatt a támogatással megvalósított beruházás tárgya nem idegeníthető el, nem adható bérbe, jótállás alapján történő csere, amortizáció, lopás, működésképtelenné, használhatatlanná válás esetén a támogatóhoz történő bejelentést követően - a bejelentés alapjául szolgáló igazoló dokumentumokat mellékelve - saját forrásból lecserélendő.
További információk, útmutatók, segédletek: https://kap.gov.hu/KAP_II_beruhazasesvidekfejlesztes_/773
A pályázatról részletes tájékoztatást ad és azok előkészítéséhez segítséget nyújt minden pénteken 1300-tól, Csemő Polgármesteri Hivatalában:
OLÁH JÓZSEF Pályázati tanácsadó, O-PMM Kft.
Mobil: +36-70-526-9878, e-mail: opmm.kft@gmail.com |